handy anzapfen anwendung apps to track iphone by number without permission snapchat emojis ändern hook up sites in Midstream South Africa free speed dating in Heidelberg South Africa online partnersuche gay Carouge Schweiz how to put a gps track on a cell LG V50 сайт знакомств tegos ru

Мій сусід хворий на туберкульоз. Як змусити його лікуватися?

«Мій сусід хворіє на туберкульоз. Про це я знаю від його дітей. Однак він категорично відмовляється приймати ліки. Каже, що ліки – це зло. Та поряд ходять люди, яких він може заразити. Я боюся за себе і свою сім’ю. Чи можна його змусити пройти лікування?» - нещодавно ми отримали телефонний дзвінок з таким питанням від жителя обласного центру, який побажав не вказувати місце проживання та прізвище.

 Консультує юрист проєкту «100% життя та якісних послуг на Кіровоградщині» Арсен Арутюнян: 

«Перш за все, треба розуміти, яким чином передається захворювання на туберкульоз. Як зазначається на сайті Міністерства охорони здоров’я України: «Зазвичай заражаються люди, які проводять з хворим на туберкульоз легень тривалий час: приблизна межа – вісім годин щодня впродовж трьох місяців до початку лікування. Тож на реальний ризик наражаються люди, які живуть або працюють з особою, яка кашляє тривалий час, але не обстежується на туберкульоз і не лікується». З наведеного випливає, що заразитися туберкульозом від сусіда можливо лише після тривалого контактування з ним. Тому у даному випадку ризик зараження низький.

Та у хворого на туберкульоз є діти. Саме вони і потрапляють в зону ризику. Тому слід звернути увагу на Порядок проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів на туберкульоз (затв. Наказом МОЗ України 15.05.2014  № 327). В цьому Порядку визначено, що щорічно обов’язковому профілактичному медичному огляду на туберкульоз підлягають малолітні та неповнолітні особи. У випадку недотримання цієї норми винні батьки, в разі настання негативних для дітей наслідків, можуть притягуватися до адміністративної / кримінальної відповідальності, а також може постати питання про позбавлення їх батьківських прав. Крім того, заклад охорони здоров’я здійснює відстеження та обстеження контактних із хворими на туберкульоз осіб, включаючи дітей, відповідно до клінічних настанов, затверджених МОЗ України.

Наразі в Україні між неурядовими організаціями та протитуберкульозними медичними установами налагоджена співпраця щодо соціально-психологічної підтримки хворих пацієнтів із туберкульозом. У попередній статті вже говорили, чому мотивування до лікування туберкульозу є більш ефективним, ніж примушування. Така модель лікування реалізується в тому числі, коли пацієнт перебуває вдома. Відповідно до Політики ВООЗ щодо боротьби з туберкульозом у закладах охорони здоров’я, інших громадських місцях та домашніх господарствах (2009 р.), лікування пацієнтів з туберкульозом в домашніх умовах при належному дотриманні заходів інфекційного контролю зазвичай не створює істотного ризику для інших членів сім’ї. До моменту діагностування туберкульозу члени сім’ї вже були в контакті з хворим, і ймовірність зараження різко знижується з початком лікування.

З цього логічно випливає, що особа, яка вже розпочала лікування туберкульозу, за рекомендацією лікаря-фтизіатра може продовжити його вдома.

У разі ж виявлення порушників режиму лікування туберкульозу як стаціонарного, так і амбулаторного (зокрема, пропуск ліків), представник протитуберкульозного закладу уповноважений звернутися до суду із заявою про примусову госпіталізацію чи про продовження строку примусової госпіталізації хворого на заразну форму туберкульозу (ч. 2 ст. 11 Закону України «Про протидію захворюванню на туберкульоз»). Інших осіб, які б мали подібне право, законом не встановлено.

Наостанок відзначимо: необхідно знати та розуміти шляхи зараження туберкульозом. Це могло б знизити рівень дискримінації до хворих. А щоб вберегти себе від ризику зараження туберкульозом рекомендуємо після консультації із сімейним лікарем регулярно проходити профілактичні обстеження».

 

Маєте запитання? Звертайтеся до БО «100 відсотків життя. Кропивницький» за адресою: м. Кропивницький, вул. Преображенська, 2 (Будинок побуту), офіс 610, тел.: (0522) 24-69-04.