«Я лікувався від укусу кліща, а медик у лікарняному хотів вказати, що в мене ВІЛ»

«Мене вкусив кліщ. Я потрапив до лікарні з діагнозом енцефаліт. Після лікування в стаціонарі я мав отримати лікарняний лист, оскільки офіційно працював на сільськогосподарському підприємстві. Проте лікар сказав, що в діагнозі вкаже мені «ВІЛ», який мені діагностували вже давно і я приймаю АРВ-терапію. Ці діагнози між собою аж ніяк не пов’язані. Я пояснював лікарю, що він не має права так вказувати, адже це розголошення статусу, та й лікувався я від енцефаліту. Проте мене ніхто не чув. Як мені захистити себе?».

З таким зверненням до БО «100 відсотків життя. Кропивницький» звернувся клієнт проєкту «Колобаритив послуг з виявлення та лікування ВІЛ» ACCESS Pro в рамках програми PEPFAR (2018 – 2023)» Олександр (ім’я змінено). Консультує юристка даного проєкту Тетяна Ковальова:

«Листок непрацездатності або, як ми звикли його називати, лікарняний лист, — багатофункціональний документ. По-перше, він медичний, оскільки «доводить» тимчасову непрацездатність працівника (хвороба дитини, вагітність і пологи). По-друге — фінансовий, оскільки на його основі працівникові призначаються і виплачуються лікарняні. Тобто до питань правильного заповнення цього документа необхідно проявляти максимальну увагу, однак не менш уважно потрібно його заповнювати для того, щоб не порушити права пацієнта. Так, згідно п.3.2.  Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затверджена спільним наказом МОЗ, Мінсоцполітики, ФСС з ТВП, ФСС від НВВ від 03.11.2004 р. № 532/274/136-ос/1406 Діагноз первинний, діагноз заключний та шифр  МКХ-10  зазначаються  виключно  за письмовою згодою хворого.

Інакше кажучи, у разі, якщо хворий не дав письмової згоди, первинний і заключний діагнози, а також шифр МКХ-10 у лікарняному листі не зазначають.

За цих підстав, хворому було надано письмову  консультацію з посиланням на порушені лікарем нормативні акти при заповнені листка непрацездатності та з зазначенням можливої відповідальності, якщо лікар розголосить діагноз без згоди пацієнта. Наразі надана юридична консультація стала ефективною для пацієнта  і інформативно-просвітницькою для лікаря.

 Наші юристи завжди можуть надати фахову допомогу. Для надання детальних консультацій звертайтесь до БО «100 відсотків життя. Кропивницький» за адресою: м. Кропивницький, вул. Преображенська, 2 (Будинок побуту), офіс 610, тел.: (0522) 24-69-04.