Я давно приймаю АРВ-терапію, але боюся осуду колег, - медична працівниця

«Я працюю медичною сестрою в лікарні. Так сталося, що в цій же лікарні я лікуюсь. Однак мій лікуючий лікар повідомив мені, що для правильного встановлення діагнозу я маю пройти тест на ВІЛ. Якщо чесно, я вже давно приймаю АРВ-терапію. Але про свій статус не повідомляла колегам, оскільки боюсь їхнього осуду і того, що мене звільнять з роботи. Як мені цього уникнути?» - з цим питання до нашої організації звернулася клієнтка Ірина (ім’я змінено).

Консультує юрист БО «100 відсотків життя. Кропивницький» Арсен Арутюнян:

 «Наші клієнти часто звертаються до нас з питаннями: як не допустити поширення відомостей про свій ВІЛ-позитивний статус, через страх стигми та дискримінації з боку оточуючих.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» (далі - Закон) відомості про наявність або відсутність в особи ВІЛ-інфекції становлять лікарську таємницю та є конфіденційними. Лікуючий лікар та інші медичні працівники зобов'язані вживати заходів для недопущення поширення конфіденційної інформації про людей, які живуть з ВІЛ. Передача медичним працівником вище зазначених відомостей дозволяється іншим медичним працівникам та закладам охорони здоров'я - виключно у зв'язку з лікуванням цієї особи.

Тобто, медичний персонал, який безпосередньо залучений до лікування хворого, має право передати відомості про ВІЛ-статус пацієнта (за його письмовою згодою) лише з метою лікування такого пацієнта, а не для інших цілей, зокрема, особистих. Більш того, за порушення заборони щодо розголошення відомостей про ВІЛ-статус пацієнта медичним працівником передбачена кримінальна відповідальність згідно із ст. 132 Кримінального кодексу України».

Тож, клієнтці було запропоновано обговорити ситуацію щодо поширенням інформації про її ВІЛ-позитивний статус із лікуючим лікарем. Додатково юрист провів телефонну розмову із фахівцем лабораторії лікарні, який отримує відомості про результати тестування, щоб знизити ризик розголошення відомостей про ВІЛ-позитивний статус клієнтки та попередити персонал лабораторії / лікарні про відповідальність за розголошення медичним працівником відомостей щодо медичного огляду особи на виявлення зараження ВІЛ.

Також клієнтці було наголошено, що згідно із ст. 14 Закону звільнення з роботи чи інше обмеження трудових прав людей, які живуть з ВІЛ, на підставі їх ВІЛ-позитивного статусу забороняється.

Ірина прислухалася до порад юриста і вдячна за допомогу.

- Я дуже дякую за консультацію. Оскільки тепер я відчуваю себе рівноправною людиною і не переймаюсь через те, що мене могли б звільнити через мій ВІЛ-позитивний статус, - каже Ірина.

 

Якщо ви зазнали стигми чи дискримінації через наявність соціально-значущих захворювань, звертайтеся до БО «100 відсотків життя. Кропивницький». Консультації за адресою: м. Кропивницький, вул. Преображенська, 2 (Будинок побуту), офіс 610, тел.: (0522) 24-69-04.