Чи потрібно платити за лікування вірусу COVID-19 і захворювання на туберкульоз?

З різних джерел можна почути новини про COVID-19 та туберкульоз, які насправді дезінформують. У цій статті розповідаємо про медичну допомогу пацієнтам у зв’язку із переліченими захворюваннями.

Роз’яснює юрист проекту «100% життя та якісних послуг на Кіровоградщині», що впроваджується за підтримки Глобального фонду, Арсен Арутюнян:

«Відповідно до частини 3 статті 49 Конституції України у державних і комунальних закладах охорони здоров'я медична допомога надається безоплатно. Тобто на рівні Основного закону держави встановлено гарантію про безкоштовність медичної допомоги для громадян, однак це стосується виключно державних та комунальних закладів. Натомість, як показує практика, не завжди медична допомога надається безкоштовно.

Якщо говорити про вірус COVID-19, то слід звернути увагу на положення Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб». Так, частиною 1 статті 19 цього Закону передбачено, що особи, які хворіють на інфекційні хвороби чи є бактеріоносіями, мають право на безоплатне лікування у державних і комунальних закладах охорони здоров'я та державних наукових установах.

Власне, Міністр охорони здоров’я Максим Степанов у сюжеті Телевізійної служби новин від 6 квітня о 12:27 повідомив, що лікування хворих на COVID-19 у лікувальних закладах має бути безкоштовним для пацієнтів[1].

Щодо захворювання на туберкульоз – як на міжнародному, так й на національному рівні встановлено безоплатність лікування для пацієнтів. Керівництвом Всесвітньої організації охорони здоров’я з питань етики лікування туберкульозу, профілактики, догляду та контролю (ВООЗ, 2010) передбачено: «Всі послуги, що пов’язані з протитуберкульозною допомогою повинні надаватися безкоштовно». А у вітчизняному законодавстві (Закон України «Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз») передбачено, що медична допомога, туберкулінодіагностика, хіміопрофілактика туберкульозу та санаторно-курортне лікування хворих на туберкульоз у державних і комунальних закладах охорони здоров’я здійснюються (надаються) безоплатно; хворі на туберкульоз безоплатно забезпечуються протитуберкульозними препаратами.

З вищенаведеного випливає, що лікування наших громадян у державних та комунальних медзакладах здійснюється за рахунок бюджетних коштів. Проте, як повідомлялося у деяких джерелах новин[2], одному із пацієнтів довелося заплатити за ліки та халати для медпрацівників, при чому гроші він передавав медичним працівникам.

Звертаємо вашу увагу, що в Україні запроваджено Національний перелік основних лікарських засобів. Лікарські засоби, які включені до нього, мають закуповуватися закладами охорони здоров’я та надаватися пацієнтам в процесі лікування безкоштовно. Препарати, які не включені до такого Національного переліку, можуть бути придбані за рахунок коштів пацієнтів.

Так, якщо в Україні буде дозволено до застосування препарат «Рибавірин» для лікування симптомів коронавірусу (що вже схвалено Національною комісією охорони здоров'я Китаю), то цей препарат має надаватися безкоштовно, оскільки він включений до вищезгаданого переліку».

 

Застерігаємо: краще залишатися вдома та дотримуватися карантинних обмежень. Ми можемо надати фахову консультацію, зокрема, щодо платності медичної допомоги. Для надання детальних консультацій звертайтесь до БО «100 відсотків життя. Кропивницький» за адресою: м. Кропивницький, вул. Преображенська, 2 (Будинок побуту), офіс 610, тел.: (0522) 24-69-04.

 

[1] https://tsn.ua/video/video-novini/likuvannya-hvorih-na-koronavirus-u-shpitalyah-maye-buti-bezkoshtovnim-ministr-ohoroni-zdorov-ya.html

[2] https://ua.112.ua/statji/dorohyi-koronavirus-skilky-koshtuie-likuvannia-vid-covid-19-v-ukraini-i-khto-za-noho-maie-platyty-531445.html