Що робити засудженому після звільнення?

«У мене було багато часу, щоб подумати про своє життя… Незабаром мені виходити на волю. У мене немає нікого – ні рідних, ні друзів. Можливо, деякі друзі  і залишилися, але вони з кримінального світу. Я більше не хочу мати з ними нічого спільного. Я змінився. Я хочу розпочати життя з нової сторінки. Спочатку хочу обстежитися, щоб знати, що у мене немає хвороб, а якщо і є – то вчасно розпочати лікування. Адже в мене відтепер інші плани на життя… Та чи маю я право на отримання медичної допомоги у цивільних закладах охорони здоров’я після звільнення?».

 З таким зверненням до благодійної організації «100 відсотків життя. Кропивницький» звернувся Віктор, який перебуває у закладі, що під опікою проєкту «100 % континуум послуг серед ув’язнених та засуджених на Кіровоградщині», що впроваджується PATH. Консультує юрист проєкту Арсен Арутюнян:

 «Засуджені до позбавлення можуть отримувати медичну допомогу відповідно до Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженому наказом Міністерства юстиції України, Міністерства охорони здоров’я України 15.08.2014  № 1348/5/572. По завершенню відбуття покарання медична допомога може бути надана колишнім засудженим в загальному порядку.

Так, після звільнення засудженого йому слід звернутися до сімейного лікаря Центру первинної медико-санітарної допомоги (тобто до поліклініки) для підписання декларації. Підписавши таку декларацію із обраним сімейним лікарем, особа має право на отримання ряду безкоштовних медичних послуг.

Відповідно до Додатку 1 Порядку надання первинної медичної допомоги, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.03.2018 року № 504, сімейний лікар може безоплатно провести діагностику та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних станів, що може бути вкрай важливим для здоров’я колишніх засуджених. Зважаючи на поширеність ВІЛ та туберкульозу у виправних колоніях України, зазначеним документом передбачається також щорічне тестування на ВІЛ та анкетування на наявність симптомів туберкульозу для осіб, які перебували у закладах Державної кримінально-виконавчої служби України. За необхідності сімейний лікар може видати направлення пацієнту до іншого лікаря-спеціаліста. Як бачимо, колишні засуджені можуть отримати належну медичну допомогу.

Щодо відновлення соціальних зв’язків та ресоціалізації для колишніх засуджених –рекомендую звертатись до центру соціальних служб сім’ї, дітей та молоді, центру для безпритульних та до консультативного кабінету в органах пробації. Адреси зазначених установ можуть бути надані на прохання клієнтів. Зокрема, консультативний кабінет нашої організації знаходиться на базі Філії центру пробації в Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Гоголя, 86а)».

 Наші юристи завжди можуть надати фахову допомогу, в тому числі, здійснити супровід до соціальних установ, допомогти обрати сімейного лікаря (зокрема, за місцем проживання) та підписати з ним декларацію дистанційно. Для надання детальних консультацій звертайтесь до БО «100 відсотків життя. Кропивницький» за адресою: м. Кропивницький, вул. Преображенська, 2 (Будинок побуту), офіс 610, тел.: (0522) 24-69-04.