Туберкульоз: шляхи передачі

Здавалося, в нинішній час у ЗМІ та інтернет-просторі чимало інформації про туберкульоз та шляхи його передачі. Втім, чи вся вона відповідає дійсності, де бути обачним. Про це ми спілкуємося я з експертом – головним лікарем Кіровоградського обласного протитуберкульозного диспансеру Галиною Горенко.

- Які існують найпоширеніші шляхи передачі туберкульозу?

- Заразитися туберкульозною інфекцією може кожен. Але для розвитку туберкульозу, як захворювання, лише вдихнути мікобактерію туберкульозу замало. Необхідно, щоб було здійснено декілька обов’язкових умов. Хворий на туберкульоз вдихає чисте повітря, а видихає повітря, в якому містяться частинки з мікобактеріями туберкульозу – інфекційний аерозоль, саме цей аерозоль і є джерелом інфікування для оточуючих. Закриті приміщення, що погано провітрюються, в яких перебував хворий на туберкульоз, дуже довго можуть бути причиною захворювання на туберкульоз у здорових людей. Тому важливо провітрювати приміщень, особливо в місцях, де тривалий час перебуває багато людей. На вулиці ймовірність інфікування туберкульозом значно менша, оскільки через постійний рух, повітря швидко перемішується та концентрація інфекційного аерозолю дуже швидко стає мінімальною. Щоб виникло захворювання, збудник туберкульозу має потрапити в найдрібніші частини легень – альвеоли, для цього частинки, що ми вдихаємо, мають бути в діаметрі 6-8 мікрометрів (це дуже маленькі частинки). Після того, як частинки інфекційного аерозолю потраплять в альвеоли, імунітет здорової людини починає активно боротися з мікобактеріями туберкульозу, ізолюючи їх в спеціальних імунних клітинах - макрофагах. Таким чином, людина може залишитись тубінфікованою (адже в організмі наявна незначна кількість збудника туберкульозу, однак він «спить» і не завдає шкоди здоров’ю), але не хворіти на туберкульоз.  І лише в разі слабкого імунітету, коли він не справляється зі своєю функцією, мікобактерії туберкульозу починають активно розмножуватись, що в підсумку призводить до розвиту захворювання на туберкульоз.

- Де криється небезпека туберкульозу?

Незважаючи на високу стійкість мікобактерій туберкульозу у зовнішньому середовищі, після осідання дрібні частинки інфекційного аерозолю, де може бути збудник, прилипають одна до одної завдяки електростатичним силам і утворюють частинки пилу, які, навіть піднявшись у повітря знову, занадто великі для проникнення в дихальні шляхи. Таким чином, пил, предмети побуту не є факторами передачі туберкульозу. Тому найбільшу небезпеку становлять особи, які хворіють на туберкульоз легень та ще не знають про це (у яких туберкульоз ще не встановлений), або ті, які ще не почали лікування, або ухиляються від нього. А не предмети побуту. Адже тільки розуміючи як передається інфекція ми зможемо захистити себе та близьких нам людей.

- Як убезпечити себе від туберкульозу?

Отже, щоб не хворіти на туберкульоз, ведіть здоровий спосіб життя, постійно зміцнюйте захисні сили організму. У людних закритих приміщеннях забезпечуйте часте провітрювання.  І не забувайте, що через повітря передається не лише туберкульоз, але й безліч інших захворювань. Тому чисте повітря – одна із головних запорук вашого здоров’я.