Новини

Протидія туберкульозу на Кіровоградщині: ДОТ-супровід ефективний

У 1995 році Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила епідемію туберкульозу в Україні. Впродовж більше двох десятиліть населення нашої країни страждає від епідемії цієї хвороби. На Кіровоградщині cтаном на  1 жовтня 2018 виявлено 682 хворих на чутливий туберкульоз та 163 на мультирезистентний.

За даними Центру громадського здоров’я 75% осіб, які захворіли на туберкульоз, працездатні за віком - від 18 до 54 років. Зокрема, на вікову групу 25–44 роки припадає 50,1% хворих.

У 2018 році Кіровоградське обласне відділення ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» реалізує проект «100% життя та якісних послуг на Кіровоградщині» за підтримки Глобального фонду. Одне із завдань проекту – це забезпечення ДОТ-супроводу хворих на туберкульоз, тобто щоденний контрольований прийом протитуберкульозних препаратів, а також психосоціальний супровід клієнтів із чутливим і мультирезистентним туберкульозом.

- Надання комплексної медичної та психосоціальної допомоги хворим ґрунтується на індивідуальних потребах конкретного пацієнта. Серед переваг для хворого - безперебійне забезпечення ефективними препаратами, можливість лікуватися вдома, підвищення прихильності хворого до тривалої терапії. Для кожного нашого клієнта є заохочення у вигляді продуктових наборів, які мотивують пацієнтів стежити за станом здоров’я - регулярно відвідувати лікаря та здавати аналізи. Загалом пацієнтам Кіровоградщини видано гуманітарну допомогу у вигляді продуктових наборів на суму 397997,60 грн., - розповідає координатор напрямків проекту Оксана Шершень.

Проект «100% життя та якісних послуг на Кіровоградщині»уже допоміг багатьом людям у лікуванні туберкульозу.Станом на 10 грудня, 137 клієнтів, які хворі на туберкульоз 1-3 категорії (чутливий туберкульоз) охоплені послугами з соціального супроводу на етапі амбулаторного лікування туберкульозу, з них: 7 клієнтів вилікувано, 51 завершено лікування, 6 клієнтів мають результат – невдале лікування, 1 - смерть, інші – продовжують лікування. 238 клієнтів, хворих на мультирезистентний туберкульоз охоплені послугами з соціального супроводу на етапі амбулаторного лікування туберкульозу, з них: 16 клієнтів вилікувано, 29 – лікування завершено, 6 померло, 7 клієнтів перервали лікування, 5 клієнти мають результат – невдале лікування, інші – продовжують лікування, - каже Оксана Шершень.

Пацієнти, які пройшли лікування туберкульозу позитивно відгукуються про ДОТ-супровід, відзначаючи, що завдяки соціальним працівникам Кіровоградського обласного відділення ЛЖВ, зуміли ефективніше боротися із хворобою.

- Мені соромно сказати, але у мене не було навіть чобітків, щоб я прийшла у ДОТ-кабінет випити протитуберкульозні препарати. До мене приходив соціальний працівник і проносив мені ліки та продуктові набори. До речі, завдяки продуктовим наборам я могла краще харчуватися. Завдяки такому підходу, я повністю пройшла лікування туберкульозу, - розповідає клієнтка Ірина Василівна (ім’я змінено – ред).

Ефективність системного підходу до протидії туберкульозу відзначають і експерти всеукраїнського рівня, адже завдяки роботі організації, люди, які захворіли на туберкульоз і знаходяться в складних життєвих ситуаціях, мають змогу завершити повний курс призначеного лікування та вилікуватися від туберкульозу.

- Злагоджена, командна робота персоналу організації покращує та налагоджує взаємодію між лікарями фтизіатричної служби та пацієнтами, хворими на туберкульоз. Соціальними працівниками проекту проводиться колосальна робота з формування прихильності у пацієнтів до лікування туберкульозу. Крім того, в окремих випадках, при необхідності, надається психологічна підтримка. Уважний супровід кожного хворого забезпечує вчасну діагностику та дотримання режиму лікування. Особлива увага приділяється пацієнтам із ключових груп ризику щодо відривів від лікування. Зазвичай, такі особи мають ослаблений імунітет та недостатнє харчування. Тому однією із ключових засад у створенні мотивації до лікування є регулярна видача пацієнтам проекту продуктових наборів за дотримання рекомендацій лікаря. Протягом 2018 року завдяки соціальному супроводу вже завершило лікування 103 хворих на туберкульоз. Позитивні відгуки лікарів-фтизіатрів щодо спільного внеску організації у подоланні епідемії туберкульозу в області надихають на плідну подальшу роботу. Персонал організації самовіддано трудиться та виконує поставлені завдання для досягнення благородної мети - подолання епідемії туберкульозу в Україні, - коментує фахівець відділу з розвитку програм лікування БО «100% життя – Мережа ЛЖВ» Дмитро Скіргіко.

 

  • Головна
  • Новини
  • Протидія туберкульозу на Кіровоградщині: ДОТ-супровід ефективний