Новини

Світловодськ: ДОТ-супровід ефективний при лікуванні туберкульозу

Надія Овчаренко - соціальний працівник проекту «100% життя та якісних послуг на Кіровоградщині» Кіровоградського відділення ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ», лікар-фтизіатр протитуберкульозного диспансерного відділення Світловодської центральної районної лікарні.

- У сфері протидії туберкульозу я працюю майже два роки. У нас - у Світловодську та районі, з 2018 року нововиявлених 19 осіб. Всього лікується 38 осіб. Усі пацієнти перебувають під супроводом. Супроводжують медичні і соціальні працівники. Прихильність у пацієнтів різна. Є пацієнти, які лікуються, у них прихильність висока. Є такі, до яких потрібен індивідуальний підхід. Серед моїх пацієнтів - 50% проживають у задовільних побутових умовах, благополучні. Інші – це ті, що зловживають алкоголем або ін’єкційними наркотиками, з ними я намагаюся знайти спільну мову, щоб вони вживали протитуберкульозні препарати, - розповідає Надія Овчаренко.

Соціальний працівник в рамках проекту «100% життя та якісних послуг на Кіровоградщині» здійснює ДОТ-супровід чотирьох клієнтів.

- Добре те, що умоїх клієнтів формується краща прихильність. Чому? По-перше, їх мотивують продуктові набори, які вони отримують в рамках проекту Глобального фонду, адже при лікуванні туберкульозу важливе правильне харчування. По-друге, ми приносимо хворим ліки додому, що для них дуже зручно. Коли я приношу ліки – слідкую, щоб клієнти під моїм контролем випили ліки. В цьому і є ефективність ДОТ-стратегії при амбулаторному лікуванні хворих на туберкульоз, - розповідає Надія.

Серед клієнтів - уже є ті, хто успішно пройшов лікування туберкульозу, каже соціальний працівник.

- Завершивши курс лікування, клієнти пройшли необхідне обстеження - зробили рентген, здали мокроту. Наприклад, в одного пацієнта був мультирезистентний туберкульоз, в іншого – чутливий. Зараз результати показали, що вони здорові! – каже Надія.

Соціальний працівник розповідає історію свого клієнта.

- У мене один клієнт закінчив лікування на початку жовтня. Туберкульоз виявили під час профілактичного огляду, на рентгені у нього були помітні зміни. У нього є супутні захворювання. Проживає один, з квартири не виходить. Олександр під нашим контролем вживав протитуберкульозні препарати. У нього була висока прихильність до лікування. Олександр бажав вилікуватися. Під час лікування - у нього було багато побічних реакцій. Ми призначали йому додаткову терапію. До цього часу, років 5-6 тому, він вживав ін’єкційні наркотики. Наразі не вживає. Але, ймовірно, він тоді інфікувався ВІЛ, а через деякий час, як наслідок ослабленого імунітету захворів на туберкульоз легень. На даний момент у нього все нормально. Зараз дають знати про себе супутні захворювання, у нього слабкі ноги і він не може повноцінно пересуватися. Тому Олександр пересувається у межах квартири. Лікувався він 24 місяці. І вилікував туберкульоз, - каже фахівець.

Надія закликає всіх бути уважними до свого здоров’я. Якщо близько трьох тижнів температура тіла тримається - 37, є кашель, відчувається загальна слабкість – варто звернутися до лікаря.

  • Головна
  • Новини
  • Світловодськ: ДОТ-супровід ефективний при лікуванні туберкульозу