Новини

Юлія Чабанюк: «Позбавлення волі не є позбавленням прав»

Нещодавно ми почали реалізовувати проект «Заради життя». Про його унікальність та очікуванні результати – спілкуємося із головою правління Юлією Чабанюк.

- Яка мета і завдання проекту?
- Хочу почати від давнього вислову «Від суми та від тюрми не зарікайся», хтось свідомо йде на злочин, а когось життя підвело порушити закон. Суспільство з осудом ставиться до «зеків», мовляв, за що боролись на те й напоролися. Воно то так, але суспільство при такій думці не враховує, що всі люди звільняються і потрібно створити умови, щоб правопорушники більше не вчиняли криміналу. Від цього виграють всі. 
Основна мета проекту – своєчасне виявлення ВІЛ-інфекції, туберкульозу та вірусного гепатиту С, постановка на диспансерний облік, діагностика, адекватне та вчасне призначення лікування, що буде вирішальними факторами задля уникнення погіршення стану пацієнтів та запобігання розвитку ускладнень. Так, як всі засуджені звільняються з місць позбавлення волі, не рідко вони звільняються з ускладненими формами соціально-небезпечних хвороб, що потребує більше коштів та часу, щоб вилікувати хворих. І не треба забувати, що засуджені - це частина суспільства і суспільство, як і засуджені, має право бути захищеними від ймовірного інфікування на інфекційні захворювання.

- У чому його особливість?
- Особливість проекту полягає в тому, що в його рамках ми не просто тестуємо на ВІЛ та формуємо прихильність до АРТ-лікування, а й надаємо послуги з ресоціалізації засуджених з метою попередження майбутніх правопорушень, щоб засуджені більше не потрапляли до закладів позбавлення волі. Також унікальність даного проекту полягає в тому, що спектр послуг значно розширився, а саме соціальні працівники окрім виявлення ВІЛ, проводять роботу по виявленню туберкульозу та вірусного гепатиту С серед засуджених та ув’язнених. 
У рамках проекту охоплюються всі пенітенціарні заклади Кіровоградської області, а саме: «Кропивницька виправна колонія №6», «Петрівська виправна колонія №49», «Кропивницька установа виконання покарань №14», «Устинівський виправний центр №37», «Олександрівський виправний центр №104» та Кропивницький міський відділ з питань пробації. Охоплюються послугами всі засуджені та ув’язнені, які перебувають в тій чи іншій установі позбавлення волі. 
Завдяки нашому керівництву в Києві проведено перемовини та узгоджено ряд домовленостей з Міністерством Юстиції України. Це значно покращило роботу в проведенні зустрічей та підписанням Угод з начальниками установ в Кіровоградській області. Ми заключили шість Угод про співпрацю з кожною установою позбавлення волі. В кожному закладі працює наший соціальний працівник. Соціальні працівники працюють в тандемі з медичними працівниками, що теж покращує виявлення інфекційних хвороб та вчасного призначення лікування.

- Чого плануєте досягти після завершення проекту?
- Результат очікується з урахуванням Стратегії UNAIDS «90-90-90». Тобто 90% засуджених знають про свій ВІЛ-статус, із них 90% отримують АРТ-лікування, і 90% з тих хто отримує лікування мають позитивну динаміку в лікуванні та мають рівень вірусного навантаження на невизначальному рівні. 
Те саме і про туберкульоз та гепатит С. Якщо всі хвороби будуть під контролем, тобто будуть лікуватися, ми зможемо подолати епідемію ВІЛ та туберкульозу та зменшити кількість людей, які хворіють на вірусний гепатит С.