Новини

АРТ-терапія: шанс на безпечне життя з ВІЛ

Станом на 1 січня 2018 року в Кіровоградському обласному центрі профілактики та боротьби зіСНІДом перебуває на обліку 2974 осіб, з них 1726 осіб приймають АРТ-лікування. У  2018 році призначити лікування заплановано ще 1220 ВІЛ-позитивним. Про необхідність АРВ-терапії та зупинення епідемії ВІЛ в регіоні спілкуємося із головою правління Кіровоградського обласного відділення Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІД» Юлією Чабанюк.

- Що таке АРВ – терапія?

- АРВ-терапія – це специфічне медикаментозне лікування, що сповільнює розмноження вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ). АРТ-лікування дозволяє продовжити життя з ВІЛ, поліпшити якість життя ВІЛ-позитивної людини та призупинити розвиток супутніх інфекцій і відповідно попереджає перехід ВІЛ-інфекції в стадію СНІДу. АРВ-терапія діє безпосередньо на вірус, а саме - пригнічує ВІЛ та не дає вірусу створювати нові покоління вірусу в організмі, так як вірус в процесі своєї життєдіяльності «народжує своє потомство», ці покоління з новою силою продовжуютьвражати імунну систему організму людини. На жаль, сьогодні в світі не має препаратів, які могли б повністю вилікувати людину від даного захворювання.

Головне пам’ятати «вірус гірший, ніж ліки». Чим триваліший час ВІЛ-позитивна людина відкладає початок лікування, тим більшої шкоди ВІЛ наносить організму, і ця шкода не рідко призводить до незворотних процесів.

- Де і як отримують необхідні препарати ВІЛ-позитивні у Кропивницькому? На який період?

- У Кіровоградській області наразі функціонують сайти АРТ в м. Долинська, м. Новоукраїнка, м. Мала Виска, м. Олександрія, смт. Олександрівка, м. Новомиргород. Також планується подальше відкриття сайтів АРТ в районах, з метою наближення медичного спостереження та отримання лікування безпосередньо за місцем проживання.

У міст Кропивницький працює головний сайт АРТ - Комунальний заклад «Кіровоградський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІД». Даний сайт обслуговує всіх ВІЛ-позитивних області, в тому числі і міста. Лікування видається на один місяць.

- Існує міф, що лікування ВІЛ занадто дороге…

- Самі препарати не коштують великих грошей. Вартість препаратів залежить від країни виробника та складу схеми лікування. Для ВІЛ-позитивних лікування і обстеження на рівень імунітету і рівень вірусного навантаження є безкоштовним. Дороговартісне лікування та обстеження і для держави, і для самих пацієнтів є лікування супутніх захворювань. Вони виникають якщо ВІЛ-позитивні нехтують рекомендаціями лікарів та соціальних працівників та вчасно не розпочинають АРТ-лікування.

- Якщо ВІЛ-позитивні відмовляються від АРВ-препаратів, як працівникам вашої організації вдається спонукати до лікування?

- Наразі консультування, мотивування та формування прихильності до лікування здійснюється за новою моделлю/інтервенцією «Школа пацієнта». Дане втручання складається з 5 сесійних консультацій під час яких поетапно надається доступна інформація щодо лікування. Потім ще здійснюються шість телефонних нагадувань. По завершенню шестимісячної роботи у ВІЛ-позитивних формується стійка прихильність до лікування.

Завдання соціальних працівників не зробити щось за ВІЛ-позитивних, не «виховувати» ВІЛ-позитивних, а навчити аспектам життя з ВІЛ та аспектам прийому лікування. Прихильна людина до лікування - це крок до зниження передачі вірусу іншому та зменшення смертності від СНІДу, а в подальшому зменшення епідемії в країні та у світі взагалі.

Виконуючи всі рекомендації на державному рівні та на рівні кожного окремого спеціаліста, що займається лікуванням ВІЛ, є шанс значно знизити рівні смертності та захворюваності жителів нашої країни на ВІЛ/СНІД.

Довідково: Кіровоградське обласне відділення Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» реалізує проект «100 відсотків життя та якісних послуг на Кіровоградщині» за підтримки Глобального фонду.