Що робити ВІЛ-позитивній жінці, якщо лікар відмовляється приймати пологи?

«Що робити вагітній жінці, якщо лікар відмовляється приймати пологи через наявність ВІЛ-позитивного статусу в особи. А мотивує відмову тим, що в медичному закладі відсутняспеціальна палата». Нещодавно це питання адресувала клієнтка у наше відділення. Консультує у рамках проекту «100% життя та якісних послуг на Кіровоградщині» Арсен Арутюнян.

«Відповідно до частини 1 статті 16 Закону України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» відмова у прийомі до медичних закладів, а також відмова у наданні медичної допомоги людям, які живуть з ВІЛ, на підставі їх ВІЛ-позитивного статусу забороняється. Тому, люди, яких торкнулася епідемія ВІЛ, мають ті ж самі права, що й інші пацієнти.

Деякі особливості надання медичної допомоги ВІЛ-позитивним жінкам визначені в спільному наказі Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту, Державного департаменту України з питань виконання покарань та Міністерства праці та соціальної політики України від 23.11.2007 року № 740/1030/4154/321/614. У додатку 5 до Інструкції про порядок профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини (затвердженої вищенаведеним наказом ) зазначено:

  1. Більшість дітей, народжених ВІЛ-інфікованими жінками, народжуються не інфікованими ВІЛ.
  2. Перед медичними спеціалістами та вагітною постає дуже важливе завдання - попередити ВІЛ-інфікування новонародженого та надання можливості народитися малюку якомога здоровішим.

Також відповідно до п. 3 зазначеної інструкції медична допомога ВІЛ-інфікованим жінкам та дітям надається в акредитованих закладах охорони здоров'я. Тобто, така медична допомога, зокрема, прийняття пологів, має надаватися в загальній мережі закладів охорони здоров’я. Більш того, лікар пологового будинку не має права запропонувати ВІЛ-інфікованій вагітній жінці робити аборт, а навпаки – повинен сприяти попередженню перериванню вагітності».

Якщо лікар відмовляє вам, вашим рідним та близьким від прийняття пологів, потрібно звернутися із письмовою скаргою до керівника медичного закладу. Також ви можете отримати детальну інформацію від фахівців нашої організації за адресою: м. Кропивницький, вул. Преображенська, 2, офіс 610, тел.: (0522) 24-69-04.