Чи можна діагностувати та лікувати туберкульоз за місцем проживання, а не реєстрації?

У рамках місячника боротьби із захворюванням на туберкульоз «STOP Туберкульоз» фахівці Кіровоградської мережі ЛЖВ надають роз'яснення на найпоширеніші питання

Чи можна діагностувати та лікувати туберкульоз за місцем проживання, а не реєстрації?

Так. Закон України «Про протидію захворюванню на туберкульоз» не містить спеціальну норму щодо цього, тож на даний вид правовідносин поширюються норми загальної дії. Щодо надання медичної допомоги хворим на туберкульоз. Згідно з статтею 49 Конституції України, медична допомога в державних і комунальних медичних закладах охорони здоров'я надається безкоштовно, незалежно від її обсягу.

Відповідно до статті 38 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я»: «Кожний пацієнт, який досяг чотирнадцяти років і який звернувся за наданням йому медичної допомоги, має право на вільний вибір лікаря, якщо останній може запропонувати свої послуги, та вибір методів лікування відповідно до його рекомендацій. Кожний пацієнт має право, коли це виправдано його станом, бути прийнятим у будь-якому закладі охорони здоров'я за своїм вибором, якщо цей заклад має можливість забезпечити відповідне лікування.» При відмові у наданні медичної допомоги на лікаря поширюється дія статті 139 Кримінального Кодексу України. Згідно цієї статті, «ненадання без поважних причин допомоги хворому медичним працівником, який зобов'язаний, згідно з установленими правилами, надати таку допомогу, якщо йому завідомо відомо, що це може мати тяжкі наслідки для хворого, - карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або громадськими роботами на строк до двохсот годин, або виправними роботами на строк до двох років» Аби реалізувати надане вам законом право на постійне лікування не за місцем реєстрації, ви можете звернутися із письмовою заявою на ім'я головного лікаря з проханням поставити вас на облік за місцем фактичного проживання. Заяву радимо реєструвати при подачі, а зміст заяви повинен відповідати нормам Закону України «Про звернення громадян».

Аліна Логінова, експерт відділу аналітики та адвокації

КОВ ВБО “Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД”