Благодійні внески у закладах охорони здоров’я: що дозволено законом?

 

Тема благодійних внесків у медичних закладах неодноразово озвучувалася громадськістю. Як на законодавчому рівні регулюється це питання? Чи може особа повністю або частково повернути суму внеску чи отримати звіт про використання благодійних коштів? На ці та інші питання відповідає експерт відділу аналітики та адвокації КОВ ВБО “Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД” Аліна Логінова.

- Що розуміємо під терміном “благодійні внески”?

- Під благодійництвом розуміємо добровільну безкорисливу пожертву фізичних та юридичних осіб у поданні набувачам матеріальної, фінансової, організаційної та іншої благодійної допомоги (ст. 2 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації»), і, до речі, вимога внести плату за медичні послуги під виглядом благодійного внеску є протиправною.

- Як на законодавчому рівні регулюється сплата благодійних внесків?

- Робота благодійних організацій, що діють на території закладів охорони здоров'я регулюється виключно Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», який встановлює можливість здійснення публічного збору благодійних пожертв благодійними організаціями у встановленому вище зазначеним актом. У переважній більшості благодійні організації, що діють на території закладів охорони здоров'я, передають відповідним лікувальним закладам матеріальці цінності, а не грошові кошти, які такий заклад міг би витрачати на вирішення власних невідкладних потреб та нагальних проблем. При цьому, у ході проведення збору офіційної інформації було підтверджено факт того, що збір благодійних пожертв з користувачів медичної допомоги здійснюється з метою «фінансування відповідного лікувального закладу, у якому пацієнт обслуговується».

- Чи повинна особа, яка сплачує благодійний внесок, отримувати чек  після сплати внеску?

- Згідно з постановою «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» благодійні внески у грошовій формі зараховуються на рахунок "Суми за дорученням", тобто шляхом здійснення певної касової операції. Згідно з вимогами пункту 3, приймання готівки в каси проводиться за прибутковими касовими ордерами, підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства. Про приймання підприємствами готівки в касу за прибутковими касовими ордерами видається засвідчена відбитком печатки цього підприємства квитанція (що є відривною частиною прибуткового касового ордера) за підписами головного бухгалтера або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником.

У лікарняних касах, як правило, немає людини, що уповноважена здійснювати готівковий розрахунок.

- Чи є право у особи, яка сплачує благодійний внесок, повернути повністю або частково суму внеску?

- У Законі України «Про благодійництво та благодійні організації» не передбачено повернення благодійних внесків. Але якщо відсутні договори про співпрацю між закладами охорони здоров'я та благодійними організаціями, які діють на території таких закладів, тоді внесок можна повернути.

- Чи може особа (не тільки та, яка сплатила благодійний внесок) отримати звіт про використання благодійних коштів?

- Так, відповідно до ст. 3, 5, 6, 13 Закону Україні «Про доступ до публічної інформації». Таку інформацію можуть дати два суб’єкти: лікувальний заклад і благодійний фонд.