Що робити, якщо у медичному закладі відмовили у проходженні тесту на ВІЛ?

Що робити, якщо у медичному закладі відмовили у проходженні тесту на ВІЛ?

Консультує спеціаліст відділу аналітики та адвокації Кіровоградського обласного відділення Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» Аліна Логінова: "Відповідно до ч. 4 статті 6 ЗУ «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» безоплатне тестування з метою виявлення ВІЛ, відповідне дотестове  і  післятестове  консультування, підготовка і видача висновку  про  результати  такого  тестування  може здійснюватися медичними закладами незалежно від форми власності та підпорядкування, службами соціальної підтримки та іншими організаціями,  що працюють у  сфері  протидії  поширенню  хвороб, зумовлених  ВІЛ,  мають  відповідну  ліцензію на здійснення такого виду діяльності та  акредитовану  в  установленому  законодавством порядку медичну лабораторію (далі - заклад, що проводив тестування).

Продовжити читати

Який порядок тестування дітей на ВІЛ до та після 14 років?

Ми продовжуємо надавати відповіді на запитання, з якими звертаються до нашої організації. Сьогодні спілкуємося про те, який існує порядок тестування дітей до та після 14 років.
Консультує Олена Дмитренко, аналітик Кіровоградського обласного відділення ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД»:
"Відповідь на це питання чітко прописана у статті 6 Закону України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ». 
Тестування осіб віком від 14 років і старше проводиться добровільно, за наявності усвідомленої інформованої згоди особи, отриманої після надання їй попередньої консультації щодо особливостей тестування, його результатів і можливих наслідків, з дотриманням умов щодо конфіденційності персональних даних, у тому числі даних про стан здоров'я особи. 

Продовжити читати

У Кіровограді працює дві медичні бригади, які надають допомогу по знеболенню

В Україні у десятьох обласних центрах відсутні медичні бригади, які надають допомогу по знеболенню. У трьох обласних центрах діє по три бригади, у чотирьох - по одній бригаді, ще у чотирьох - по дві бригади!
Як бачимо, з підготовленої експертами інфографіки, Кіровоград по роботі даних медичних бригад займає не останнє місце. 

Чи можуть ВІЛ-позитивні усиновити дитину?

«На жаль, реалії чинного законодавства України в цьому сенсі обмежують права ВІЛ-позитивних. Вони не можуть усиновити дитину.

Пунктом 8 статті 212 Сімейного кодексу України визначено, що особи, які страждають на хвороби, перелік яких затверджений Міністерством охорони здоров'я України, не можуть бути усиновлювачами.

Продовжити читати

У якому випадку медичним працівникам можна надавати інформацію про ВІЛ статус?

Відповідь на це питання можна знайти у статті 13 Закону України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ».

Відомості про результати тестування особи з метою виявлення ВІЛ,  про наявність або відсутність в особи ВІЛ-інфекції є конфіденційними  та  становлять  лікарську  таємницю.  Медичні працівники зобов'язані вживати необхідних заходів для забезпечення належного  зберігання  конфіденційної  інформації  про людей,  які живуть з ВІЛ,  та захисту такої  інформації  від  розголошення  та розкриття третім особам.

Продовжити читати

Чи можна діагностувати та лікувати туберкульоз за місцем проживання, а не реєстрації?

У рамках місячника боротьби із захворюванням на туберкульоз «STOP Туберкульоз» фахівці Кіровоградської мережі ЛЖВ надають роз'яснення на найпоширеніші питання

Чи можна діагностувати та лікувати туберкульоз за місцем проживання, а не реєстрації?

Так. Закон України «Про протидію захворюванню на туберкульоз» не містить спеціальну норму щодо цього, тож на даний вид правовідносин поширюються норми загальної дії. Щодо надання медичної допомоги хворим на туберкульоз. Згідно з статтею 49 Конституції України, медична допомога в державних і комунальних медичних закладах охорони здоров'я надається безкоштовно, незалежно від її обсягу.

Продовжити читати

Чи можна примусово лікувати особу, хвору на туберкульоз?

У рамках місячника боротьби із захворюванням на туберкульоз «STOP Туберкульоз» фахівці Кіровоградської мережі ЛЖВ відповідатимуть на найпоширеніші питання.

1. Чи можна примусово лікувати особу, хвору на туберкульоз?

Таке лікування можна здійснювати лише шляхом примусової госпіталізації. Чинне законодавство передбачає таку можливість, але рішення про примусову госпіталізацію може приймати лише суд за заявою представника протитуберкульозного закладу, що здійснює відповідне лікування хворого на заразну форму туберкульозу, за умови, якщо хворий порушує протиепідемічний режим. Особа може бути госпіталізована на строк, не більше трьох місяців. Для продовження строку примусового лікування необхідно ухвалити нове рішення суду. Органи внутрішніх справ за зверненням керівника протитуберкульозного закладу надають у межах своїх повноважень допомогу у забезпеченні виконання рішення суду (стаття 11 Закону України «Про протидію захворюванню на туберкульоз»).

Продовжити читати

Благодійні внески у закладах охорони здоров’я: що дозволено законом?

 

Тема благодійних внесків у медичних закладах неодноразово озвучувалася громадськістю. Як на законодавчому рівні регулюється це питання? Чи може особа повністю або частково повернути суму внеску чи отримати звіт про використання благодійних коштів? На ці та інші питання відповідає експерт відділу аналітики та адвокації КОВ ВБО “Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД” Аліна Логінова.

Продовжити читати

Як діяти ВІЛ-позитивним жінкам, якщо медики відмовляються приймати у них пологи?

Право на належну медичну допомогу гарантує ст. 49 Конституції України. Також воно передбачене: Цивільним кодексом України (ст. 284), Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» від 19.11.1992 № 2801-XII (ст. 6, 8, 33, 38).

Цим же законом (ст. 78) передбачено обов’язок медичних працівників надавати своєчасну та кваліфіковану медичну і лікарську допомогу.

Крім того, статтею 16 Закону України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» від 12.12.1991 № 1972-XII, прямо передбачено, що забороняється відмова у наданні медичної допомоги та обмеження інших прав на підставі ВІЛ-позитивного статусу людям, які живуть з ВІЛ, а також обмеження прав їхніх рідних і близьких на цій підставі.

Слід зазначити, що така відмова може тягнути за собою кримінальну відповідальність передбачену ст. 139 Кримінального кодексу України.

Знання своїх прав дасть можливість уникнути подібних ситуацій та зберегти своє здоров’я.

Відділ аналітики та адвокації КОВ ВБО «Всеукраїнська Мережа ЛЖВ»

Чи мають право роботодавці вимагати довідку про наявність/відсутність у людини ВІЛ?

Звісно, ні. Закон чітко визначає: тестування, за яким можна визначити ВІЛ-статус, є добровільним (за бажанням може бути навіть анонімним, а результати його мають суворо конфіденційний характер). Результати повідомляються лише особі, що мала «усвідомлену інформовану згоду» на проведення такого тестування, а якщо це стосується дітей до 14 років чи недієздатних – лише їхнім законним представникам. 

Вас ніхто не може змусити здати тест на ВІЛ (ст. 6,7 ЗУ «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» (далі – Закон), крім випадків, коли ви бажаєте стати донором (п. 14 ст. 4 Закону). Тобто знати про статус і повідомляти роботодавцеві про нього – це лише ПРАВО, а не обов’язок! Не піддавайтесь на провокації, ця інформація та знання трудового законодавства дадуть вам змогу відстояти свою гідність! 

Додаток: Витяг із Закону України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ».
Відділ аналітики та адвокації КОВ ВБО «Всеукраїнська Мережа ЛЖВ»
 
 

Продовжити читати